Solankové mýdlo

26.01.2021

Solná mýdla patří mezi mé oblíbence. Tentokrát jsem se ale rozhodla vyzkoušet něco nového a vyrobit si mýdlo solankové

Rozdíl mezi solankovým a solným mýdlem je ten, že solankové se vyrábí z nasyceného solného roztoku. Kdežto solné mýdlo obsahuje namletou sůl v mýdlové hmotě, která má v mýdle peelingový efekt. 

Nasycený solný roztok vyrobíme rozpuštěním kuchyňské soli v destilované vodě. A kolik té soli? Ve 100g se rozpustí maximálně 33 g soli. 


Ingredience:

Olivový olej pomace 35%

Slunečnicový olej HO 30%

Bambucké máslo 10%

Kakaové máslo 5%

Babassu olej 20%

Jedlou sůl

Voda (solný roztok) : NaOH 2:1

Přetučnění 8%

eo - citron, pomeranč, citronella, pačuli, rozmarýn (nebo podle vlastní volby)

micy dle vlastní volby

Postup:

Nejprve začneme výrobou solného roztoku. Odvážíme si potřebné množství vody a do té přidáme odváženou sůl. Když se sůl rozpustí (chvilku to potrvá) můžeme pokračovat dál. K solnému roztoku přidáme hydroxid sodný, dobře promícháme a necháme vychladnout.

V dalším kroku si připravíme tuky. Odvážíme pevné tuky, které ve vodní lázni roztopíme, k nim přidáme tekuté oleje a necháme také chladnout.

Mezitím si připravíme zbylé suroviny. Pokud chceme mýdlo obarvit, nachystáme si micy, jíly nebo pudry a odvážíme si také esenciální oleje. 

Při smíchání roztoku hydroxidu s oleji musíme použít sítko, aby se nám do mýdlové hmoty nedostaly nerozpuštěné kuličky hydroxidu nebo krystalky soli. 

Pak již směs začneme míchat buď mixérem nebo ručně. Když dosáhneme stopy nebo stabilní emulze můžeme hmotu obarvit, ovonět a nalít do formy.


Detailní postup výroby naleznete v úvodním článku k výrobě mýdla. 

Techniku, kterou jsem zvolila já...

Já jsem u tohoto mýdla zvolila techniku ombré. K obarvení hmoty jsem použila růžový jíl a aktivní uhlí.

Na začátku jsem celou mýdlovou hmotu obarvila růžovým jílem (ten jsem přidala již na začátku výroby k olejům před přidáním hydroxidu sodného). Bokem jsem si připravila aktivní uhlí rozmíchané v trošce oleje.

Po stěně formy jsem vlila slabou vrstvu růžové hmoty. Poté jsem do zbylé hmoty přidala trochu aktivního uhlí, důkladně promíchala a opět po stěně nalila slabou vrstvu. A takto jsem pokračovala stále dokola. Vždy trochu aktivního uhlí do nádoby s hmotou, promíchat a vlít do formy po stěně. Takto opakovat dokud hmota nedojde. 

Na video postup této techniky se můžete podívat na youtube po zadání ombre soap technique, ombre soap making nebo ombre soap,...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA NAŠEM BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.

SLEDUJTE MĚ NA FACEBOOKU!