Měsíčkové mýdlo s jojobou

27.04.2023

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál! 

Jojobový olej v mýdle

Než Vám to tajemství prozradím, pojďme si říct pár základních informací o tomto oleji ne-oleji.

Jojobový olej získáváme ze semen rostliny jojoba (vědecky známé jako Simmondsia Chinensis), což je listnatý keř, který pochází z jižní Arizony, jižní Kalifornie a severozápadního Mexika. Dorůstá výšky až 2,5 metru a plodí semena, která obsahují až 60% kapalného vosku. Tak a je to venku. Ano jojobový olej je vlastně polynenasycený tekutý vosk, jehož bod tání je okolo 7°C.

Z chemického hlediska se klasický olej skládá ze 3 mastných kyselin, které jsou navázány na molekule glycerolu, kdežto jojobový olej se skládá z 1 mastné kyseliny navázané na alkoholu

Ze základní chemické rovnice zmýdelnění víme, že spolu reagují 3 molekuly mastných kyselin navázaných na triglyceridu a 3 molekuly hydroxidu sodného (na přerušení jedné vazby mezi MK a OH- skupinou potřebujeme jednu molekulu hydroxidu). Výsledkem jsou 3 molekuly mýdla a 1 molekula glycerínu.

Kdežto u zmýdelnění jojobového oleje potřebujeme k rozbití vazby mezi 1 mastnou kyselinou a esterem alkoholu pouze 1 molekulu hydroxidu sodného. Výsledkem je 1 molekula mýdla a 1 molekula alkoholu. Ano, při zmýdelnění jojobového oleje získáme v mýdle namísto glycerínu alkohol, který zajistí velkou, dlouhotrvající bublinu. Pěna je vysoce stabilní a vydrží opravdu hodně dlouho. Mýdlo získá také skvělé hydratační a zvláčňující vlastnosti.

Další výhodou jojobového oleje je jeho stabilita, díky vysokému obsahu vitamínu E má extrémně dlouhou trvanlivost oproti běžným olejům. 

Doporučené dávkování se pohybuje v rozmezí 5-10%. Více se nedoporučuje, protože výsledkem by bylo naopak měkké mýdlo se špatnou pěnou.

Nevýhodou jojobového oleje je jeho vyšší cena. Pokud chcete získat skvělé výhody tohoto oleje, ale vyšší cena vás odrazuje, můžete ho v receptuře nahradit cetylalkoholem, který je výrazně levnější. V tomto případě se doporučuje použít 3-5%. Cetylalkohol neobsahuje žádnou mastnou kyselinu, nebude se tedy účastnit reakce zmýdelnění. Lze ho tedy rozpuštěný přidat do stopy. Určitě ale stojí za zvážení přidat ho již na počátku k pevným tukům a společně s nimi ho roztopit.

Měsíčkové mýdlo recept:

Babassu olej 25%

Bambucké máslo 20%

Slunečnicový olej macerát měsíčku 30%

Mandlový olej 15%

Sezamový olej 5%

Jojobový olej 5%

Poměr voda:NaOH 2:1

Super fat 9%

eo citronella a litsea cubeba 3%

měsíčkový pudr 1,5%

1-2 lžíce makových semínek

Postup:

Řídíme se základním postupem výroby mýdla.


Ve zkratce: Odvážíme si pevné tuky, které necháme rozpustit nad vodní lázní, po rozpuštění přidáme i tekuté oleje. Připravíme si roztok louhu. Do odvážené destilované vody nasypeme kuličky hydroxidu a rozpustíme je mícháním. Po dosažení teploty okolo 40°C vlijeme louh k olejům, ve kterých máme již přidán esenciální olej a měsíčkový pudr. Mícháme mixérem nebo ručně stěrkou. Po dosažení stopy přimícháme mák a nalijeme do formy. Povrch mýdla můžeme ozdobit sušeným měsíčkem.


Zdroje:

https://www.ultimateguidetosoap.com/post/soapy-science-jojoba-oil

https://singaporesoap.com/jojoba-oil-in-soap-making/