Pampeliškové mýdlo

10.09.2020

Recept na krásně žluté peelingové mýdlo z pampelišek a kozího jogurtu.

Toto mýdlo mi připomíná léto, sluníčko, teplo a dovolenou. Žlutá barva se v mýdle drží i po několika měsících a procesem zmýdelnění není změněna. To se mi na tom líbí nejvíce, často přemýšlím nad tím, jak mýdlo přírodně obarvit. Spousta bylinných macerátů, odvarů nebo pudrů, během výroby svou barvu změní nebo po pár týdnech vyblednou. Pampeliškový macerát drží v mýdle barvu už pár měsíců. 

Pampeliškové mýdlo

Před výrobou mýdla si musíme připravit pampeliškový macerát. Já jsem dva dny zavadlé květy pampelišek (bez zelených konců) macerovala v bambuckém másle a slunečnicovém oleji. Bambucké máslo jsem rozehřála ve vodní lázni a přidala k němu květy pampelišky. Zahřívání jsem několikrát opakovala, až macerát získal krásně žlutou barvu. To samé jsem provedla i se slunečnicovým olejem HO. 

K samotné výrobě mýdla budeme potřebovat:

30% olivového oleje

25% bambuckého másla (macerát pampeliškových květů)

20% slunečnicového oleje HO (macerát pampeliškových květů)

15% kokosového oleje

5% babassu oleje

5% makadamiového oleje

2% esenciálního oleje mandarinka

2% laktátu sodného (vytvrdí mýdlo)

oxid titanu rozpustný ve vodě

zrnka máku

kozí jogurt 

destilovaná voda

NaOH 

Pro přesný recept i s hmotností vody a hydroxidu sodného použijte soapcalc.net nebo jinou mýdlovou kalkulačku. 

Postup:

Než začnete s výrobou připomeňte si jí krok za krokem:

V mýdle budeme pracovat s kozím jogurtem. Pokud chceme do mýdla jogurt zařadit, nesmíme zapomenout množství, které chceme přidat, odečíst od vody potřebné k rozpuštění hydroxidu sodného.

(př. v receptu mám 180g vody, já chci přidat 80g jogurtu, k rozpuštění hydroxidu použiji 100g vody (180-80))

1.) Příprava olejů:

Navážíme si pevné tuky, které ve vodní lázni rozpustíme. Poté k nim přidáme odvážené tekuté oleje a necháme chladnout na teplotu okolo 38°C.

2.) Příprava louhu:

Odvážíme si vodu a k ní opatrně přisypeme navážené množství NaOH (nikdy ne opačně) a důkladně promícháme. Po rozpuštění kuliček NaOH dáme také chladit na teplotu okolo 40°C.

3.) V mezičase si připravíme zbylé suroviny.

  • Cca 1 čjl oxidu titanu přidáme k trošičce vody a důkladně rozmícháme.
  • Odvážíme si 2% laktátu sodného a 2% eo.

4.) Když jsou oleje i hydroxid vychladlé na požadovanou teplotu, můžeme začít s mícháním.

Do olejů přidáme jogurt a eo. K hydroxidu přilijeme laktát sodný. Poté opatrně lijeme přes plastové sítko hydroxid sodný k olejům. V tomto okamžiku můžeme začít s mícháním či mixováním. Mícháme/mixujeme dokud nespatříme tzv. stopu (na hladině zůstává vidět lehká stopa po pohybu stěrky nebo mixéru). V této chvíli si vytvoříme dvě barevné hmoty. 

- odlijeme zhruba třetinu hmoty do jiné nádobky, přidáme k ní oxid titanu, zrnka máku a důkladně promícháme

- zbylé dvě třetiny zůstávají žluté

5.) Lití mýdlové hmoty do formy

Třetinu formy naplníme žlutou hmotou, další vrstvu tvoří bílá hmota s mákem a nakonec přidáme zbylou žlutou hmotu. Vrch mýdla můžeme ještě dozdobit bylinkami, mákem, micou, prostě čímkoliv nás napadne.

6.) Jelikož je v mýdle jogurt, který mýdlovou hmotu zahřívá. Nebudeme formu strkat do trouby, pouze jí překryjeme, abychom zabránili přístupu vzduchu a vyčkáme do druhého dne, než budeme moct krájet. 

7.) Po nakrájení mýdla zkontrolujeme jeho pH nebo bezpečnost pomocí roztoku fenolftaleinu.  Mýdla necháme minimálně tři týdny zrát na dobře větraném místě. 

Při výrobě používáme vždy rukavice a ochranné brýle. Při přípravě louhu se snažíme nevdechovat vycházející výpary! 

Sledujte mě na facebooku!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA  BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.