Krémový deodorant

01.11.2021

Krémový deodorant je jeden z mých nejoblíbenějších receptů a jsem opravdu šťastná, že jsem tento recept sestavila a mohu ho už rok používat.

A protože jsem z něho opravdu nadšená s radostí se o něj s vámi podělím.

Recept je založený na emulgaci, není to tedy jeden z těch velmi často sdílených domácích deodorantů, které obsahují pouze másla, vosk, škrob a případně sodu. 

Tento deodorant se díky své konzistenci krásně vstřebává, nezanechává bílé fleky na kůži a opravdu funguje. Při běžném dni mi stačí pouze jedna aplikace. 👍

Suroviny:

A)

35% kokosový olej LZS

5% emulsan (nebo jiný emulgátor)
1% myrikový vosk případně cetyl alkohol 

B)

29% demi voda

15% levandulový hydrolát

5% aloe vera šťáva

C)

5% oxidu zinku (pro vyšší účinnost možno zvýšit až na 10%)

1 % škrobu

1 % ovesné hedvábí

0,5% vitamín E

1 % esenciálního oleje

1,5 % konzervant

Postup:

Jako u každého jiného kosmetického produktu, i zde je nezbytně důležitá hygiena. Proto veškeré náčiní (které lze) vyvaříme ve vodě, co vyvařit nelze vydezinfikujeme pomocí alkoholu (min. 60%), nezapomeneme ani na ruce a pracovní plochu. Důležité je vydezinfikovat i obaly, do kterých produkt bude plnit!

Samotný postup není složitý. Postupovat budeme, jako u jiných emulgačních receptů.

Zvlášť si odvážíme suroviny z fáze A a zvlášť z fáze B. Obě kádinky dáme do vodní lázně. Kádinku s vodní složkou (B) je dobré překrýt alobalem, aby neunikala pára a nezmenšoval se tak objem vodní složky.

Při dosažení zhruba 75-80°C obou fází, můžeme začít s emulgací. Obě kádinky odstraníme z vodní lázně. Do kádinky s olejovou fází (A) pomalu vléváme vodní složku (B) a mixujeme (tyčový mixér, blendi, ručně metlou). 

Tip! Každý emulgátor vyžaduje jinou teplotu k emulgaci

Během mixování se postupně směs začíná měnit v mléčnou emulzi a postupným chladnutím začíná i trochu houstnout. Po ochlazení na cca 40-45°C přidáme složky z fáze C a důkladně promícháme. 

Hotový krém naplníme do připravených, vydezinfikovaných obalů. 

pH hotového deodorantu držíme okolo 5,5-6. Snižujeme kyselinou mléčnou, zvyšujeme roztokem L-argininu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.