Kaštanové mýdlo

26.01.2021

Podzimní mýdlo z kaštanů. Zajímá vás proč přidat do mýdla právě kaštany? Je to z důvodu, že kaštany obsahují hodně saponinů. To jsou látky, které při kontaktu s vodou pění. No a to je právě to co chceme, zvýšit pěnivost mýdla. A když jí můžeme podpořit přírodně je to ideální.  Navíc odvar ze slupek kaštanů přírodně obarví mýdlo do hněda.

Ingredience:

Olivový olej 10%

Olivový olej pomace 10%

Slunečnicový olej HO 35%

Bambucké máslo 15%

Kakaové máslo 5%

Kokosový olej 25%

Voda: NaOH 2:1

Podlouhování (super fat) 7%

kaštany

eo a barviva podle vlastní představy


Během výroby používáme rukavice a brýle.

Postup:

Ze všeho nejdříve musíme jít ven a nasbírat pár kaštanů. K výrobě mýdla z 1kg olejů jsem použila přibližně 20 těchto plodů.

Když už máme kaštany nasbírané, tak je celé povaříme v destilované vodě do změknutí. Po uvaření každý kaštan přepůlíme a vydlabeme. 

Vodu, ve které se kaštany vařily, použijeme k rozpuštění hydroxidu sodného. 

Vydlabané vnitřky s trochou odvaru ze slupek rozmixujeme v pyré. To následně přidáme k připraveným olejům a důkladně rozmixujeme. Já použila 50g pyré na 1kg olejů. V tomto kroku nesmíme zapomenout odečíst množství přidaného kaštanového pyré od množství vody, kterou potřebujeme k rozpuštění hydroxidu sodného.

Poté přes sítko přilijeme roztok hydroxidu sodného a dále pokračujeme, jako při výrobě ostatních mýdel.

Já se u tohoto mýdla pokusila o Taiwan swirl. Hmota mi bohužel houstla rychleji, než jsem očekávala a výsledek tedy není perfektní, ale chybami se člověk učí a příští pokus se vydaří lépe.


Při výrobě můžete použít pouze odvar ze slupek nebo jen část pyré. Já jsem přidala obojí, protože mi přišlo líto něco vyhodit a ráda jsem kaštany zužitkovala, jak to jen šlo. 


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA NAŠEM BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.

Sledujte mě na facebooku!