Co je to gelová fáze a stopa?

08.04.2021

Pustili jste se do výroby mýdel, studujete různé návody a všude se píše o tom, že mýdlo mícháte do vzniku stopy, a že musí projít gelovou fází? Ale nikde se už nepíše co to ta gelovka nebo stopa je, jak je poznat a k čemu jsou vlastně dobré? 

Zde se Vám pokusím jednoduše vysvětlit, o co se teda jedná. 

GELOVÁ FÁZE

Zmýdelnění je exotermická reakce, při které se uvolňuje teplo, pokud toto teplo v mýdle udržíme, máme velkou šanci, že mýdlo dosáhne fáze gelu. Je to stav, kdy se v mýdle začnou přeskupovat krystalky mýdla, čímž se zlepší jeho vlastnosti. Mýdlo během gelové fáze ve formě zprůhlední, ztmavne a má jakoby gelovou konzistenci, toto se zpravidla děje od prostředku mýdla. Takovéto mýdlo, které prošlo gelem je tmavší, tvrdší, odolnější a bezpečné již po krájení. Barvy v mýdle jsou lesklejší a jasnější.

I přes jeho okamžitou bezpečnost, ale nemohu doporučit takovéto mýdlo ihned používat. Vždy je dobré i gelovaná mýdla nechávat nějaký ten týden zrát. Zráním se kvalita mýdla zvyšuje.

Musí gelová fáze proběhnout?

Ne! Gelová fáze v mýdle není podmínkou, avšak mýdla, která gelovou fází neproběhla, budou světlejší, měkčí a méně odolná. Bude jim také trvat mnohem déle, než dozrají a budou použitelná k mytí. Prvních pár dní až týdnů budou vykazovat nebezpečné hodnoty (vysoké pH, pozitivní FF test).

Někteří mýdlaři, schválně zabraňují gelové fázi u mýdel s mléčnou složkou. Jak jsem již psala výše, při gelové fázi vzniká teplo, mýdlo se zahřívá a to způsobuje, že cukry obsažené v mléčných produktech, začnou teplem karamelizovat a hnědnout. Pokud tomuto hnědnutí chceme zabránit, musíme zajistit, aby gelová fáze neproběhla. nejjednodušším způsobem je mýdlo vložit do ledničky. 

Lze gelovou fázi nějak ovlivnit?

Ano lze, a to hned několika způsoby.

Nejčastěji pomáháme mýdlu dosáhnout gelu pomocí tepla nebo množstvím vody

Teplo dodávané mýdlu po nalití do formy urychlí vznik gelové fáze. Mýdlo se zahřívá v troubě po dobu 1-2 hodin na cca 50- 60°C (záleží na velikosti formy). Lze také mýdlovou formu zabalit do deky a umístit na teplé místo. Vznik gelu ovlivňuje i teplota, se kterou pracujeme, čím vyšší teplota olejů a louhu při smísení, tím vyšší pravděpodobnost vzniku gelové fáze. 

Pozor! Při zahřívání mýdla v troubě, musíme mýdlo sledovat, aby nedošlo k jeho přehřátí (popraskání povrchu, vyvření z formy).

Další možností je množství vody, které použijeme k rozpuštění hydroxidu sodného. Čím více vody v receptuře, tím větší pravděpodobnost, že mýdlo gelovou fází projde. U mýdel s větším množstvím vody (okolo 38%) bude stačit formu pouze zabalit do deky. U množství vody úplně na spodní hranici (1:1 water: lye ratio) budeme teplo muset intenzivně dodávat a i tak je dost možné, že se gelu nedočkáme. 

Dalšími způsoby jsou složky urychlující zmýdelnění (med, mléčné výrobky, alkohol, některé eo) u těchto mýdel není potřeba ani formu balit do deky, fáze gelu proběhne snadno i bez naší pomoci. 


STOPA

Stopa je mezi mýdlaři často zmiňovaný pojem. 

Poté co smícháme louh s oleji a začneme intenzivně míchat, molekuly mastných kyselin olejů začnou reagovat s molekulami hydroxidu. Ve fázi, kdy je přibližně polovina a více tuků přeměněna na mýdlo, nemá tato naše směs už tendenci se od sebe oddělovat. V této chvíli se nám podařilo dosáhnout stabilní emulze. Pokud budeme ještě chvíli míchat, získáme okem viditelnou stopu. Pokud vytáhneme štěrku z hmoty a necháme padat kapky zpět do mísy, spatříme kapky ulpívající na povrchu mýdlové hmoty. Čím hustší stopa, tím déle se kapky na povrchu udrží.

Někteří mýdlaři stopu přirovnávají k pudingu. Hustá stopa=hustý puding. Slabá stopa= puding, který teprve začíná při vaření houstnout.

Na každý design mýdla potřebujeme jinak hustou stopu a protože je stopa nevratná reakce, je dobré znát možnosti, jak ji ovlivnit a vyhnout se tak problémům během výroby.

Jak lze stopu ovlivnit?

  • Teplota- Čím vyšší teplota, tím rychleji mýdlo dosáhne stopy.
  • Oleje v receptu- Nasycené mastné kyseliny (stearová, palmitová, myristová a laurová) urychlují vznik stopy. Naopak nenasycené mastné kyseliny vznik stopy zpomalují.
  • Rychlost míchání- Použití ručního mixéru může výrazně zrychlit vznik stopy. Proto obzvláště u receptů s převahou tuhých tuků, nebo látek urychlujících zmýdelnění mícháme ručně nebo s mixérem, ale jen velmi opatrně. 
  • Množství vody- Čím méně vody v receptu použijeme, tím rychleji můžeme vznik stopy pozorovat.
  • Alkohol, pivo, víno, sekt- všechny tyto tekutiny urychlují vznik stopy. Alkohol je před použitím potřeba převrátit, aby se obsažený alkohol vypařil.
  • Éterické a vonné oleje- některé eo (skořice a hřebíček) urychlují zmýdelnění. Stejně tak vonné oleje s obsahem alkoholu.
  • Přísady obsahující cukr- mléčné výrobky, med, šťávy

Zdroje: https://savondelisoleil.com/gelova-faze-v-mydle-za-studena/


CHCETE SE O VÝROBĚ DOZVĚDĚT VÍC?

PŘÍHLASTE SE NA MŮJ KURZ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU

Přečtěte si jako první, co je nového

Taky máte své oblíbené oleje v mýdle? Já mám dva, jedním z nich je makadamiový olej a tím druhým je olej jojobový. Věděli jste, že jojobový olej vlastně není olej? A co to tedy je? Tak čtěte dál!

Denní krém složený tak, aby dostatečně hydratoval suchou a zralou pleť. Zároveň jí chránil před nepříznivými vlivy okolí, pomáhal předcházet vzniku vrásek a redukoval ty již vzniklé.

SLEDUJTE MĚ NA FACEBOOKU!