Mandlový olej

09.06.2022

Jeden ze základních olejů, který svými skvělými vlastnostmi patří mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější oleje v přírodní kosmetice.

Mandlový olej můžeme zařadit mezi univerzální oleje, je totiž vhodný pro všechny typy pleti, především ale pro pleť suchou a citlivou.

Setkat se můžeme se dvěma typy mandlového oleje a to sladký a hořký olej. Běžněji využívaný je mandlový olej sladký (lat. Prunus amygalus dulcis), který v dnešní době již běžně seženeme v drogerii, lékárně, zdravé výživě či na internetu.

Výhody mandlového oleje spočívají v obsahu velkého množství prospěšných látek, jako jsou vitamíny A, D, E, různé minerály - Mg, Zn, K, Ca, tuky a bílkoviny.

Vitamín A (retinol) - dodává pleti zdravý a zářivý vzhled. Předchází vzniku akné, zmírňuje viditelnost jemných vrásek a stimuluje produkci nových buněk.

Vitamín D - přezdívaný jako "sluneční vitamín" napomáhá pokožku zklidnit před podrážděním a poškozením UV zářením.

Vitamín E (tokoferol) - silný antioxidant, který pomáhá bojovat proti volným radikálům. Snižuje také viditelnost jizev a známky stárnutí.

Zinek - skvělý pomocník v boji proti akné.

Omega mastné kyseliny - udržují pokožku zdravou a mladistvou. Mandlový olej obsahuje 20-30% kyseliny linolové (omega-6), která napomáhá v pleti udržet vlhkost.

Vitamín K - napomáhá snížit viditelnost strií a jizev. Snižuje otoky a zarudnutí.

Všemi těmito skvělými vlastnostmi mandlového oleje si byli vědomi již ve starověké Číně, kde ho používají po staletí k léčbě drobných ran a jizev.

Oblíben je u maminek, které ho používají v péči o svá miminka. Mandlový olej je skvělý pro jejich citlivou pokožku. Pokud trpíte ekzémem, lupénkou, psoriázou nebo vás trápí strie, i s těmito problémy vám mandlový olej může pomoci.

Díky jeho protizánětlivým vlastnostem napomáhá redukovat kruhy a otoky pod očima.

Mandlový olej je účinnou bariérou, která chrání pokožku před škodlivými UV paprsky. Vitamin E obsažený v oleji má navíc antioxidační vlastnosti, které zabraňují poškození buněk UV zářením (Což však neznamená, že mandlovým olejem nahradíme opalovací krémy!).

Aplikace mandlového oleje na pokožku je skvělý způsob, jak uzamknout vlhkost a udržet pokožku zářící po celý den a to bez mastného pocitu, protože olej se v pleti rychle vstřebává.

Použití:

Jako nosný olej pro esenciální oleje v aromaterapii.

Základ pro masážní oleje, ať už pro miminka, na jizvy nebo strie.

V péči o pleť, využít se dá k jemnému odličování nebo jako pleťový olej zařazený do denní rutiny.

Oblíben je i při výrobě mýdel.

Zařadit ho můžete do libovolného kosmetického receptu, ať už se jedná o pleťový krém, šlehané máslo, balzám na rty nebo přípravku na vlasy.

Fakta o mandlovém oleji:

Typ produktu: hydratační olej

Hlavní výhody: Snižuje podráždění, hydratuje, pomáhá při poškození UV zářením, redukuje strie a jizvy

Typ pleti: všechny typy, včetně citlivé pokožky miminek

Kdy používat: na pleť ráno a večer

- kdykoliv během dne na potřebná místa

Čemu se vyvarovat: nepoužívat při prokázané alergii na ořechy. U miminek nejprve provést kožní test.

Spektrum mastných kyselin: 73% kyselina olejová, 19% kyselina linolová, 7% kyselina palmitová

Kde koupit: nature-store.cz, ekokoza.cz, zdravá výživa, sozole.cz, nobilis tilia