Domácí vazelína

19.07.2019

Jednoduchý návod na přípravu domácí vazelíny pouze ze dvou surovin.

Běžně kupované vazelíny obsahují látky, které pro nás nejsou zrovna prospěšné. Jsou to parafíny, někdy ve složení uváděné také jako minerální oleje nebo petrolatum. Tyto látky vznikají, jako vedlejší produkt těžby ropy a v kosmetice se používají, protože jsou levné. Navíc se petrolatum uvádí, jako pravděpodobný lidský karcinogen. 
My, ale nechceme používat nekvalitní, až škodlivé kosmetické přípravky, a proto si ukážeme, jak si vazelínu vyrobit doma za pár minut a pár korun.

Ingredience:

100 g oleje (olivový, mandlový, meruňkový, makadamový,...)

15 g včelího vosku

volitelné: 

5 g vitamínu E

10 kapek esenciálního oleje

Postup:

Ve vodní lázni rozpusťte včelí vosk a olej. Olej můžete použít jakýkoliv váš oblíbený. Po rozpuštění vosku směs dobře prošlehejte a naplňte do dobře vydezinfikovaných kelímků. 

Takto připravená vazelína nemá žádnou vůni. Pokud ale chcete, aby voněla, zvolte vaší oblíbenou vůni a přidejte zhruba 10 kapek do oleje. Vitamín E má konzervační účinky a jeho použití prodlouží trvanlivost vazelíny. Kromě konzervačních účinků má také skvělé hydratační, zklidňující a protizánětlivé účinky.

A proč vůbec používat vazelínu? Je to univerzální mazadlo, kterým si můžete promazávat celé tělo. Hojí popraskaná, suchá místa. Pokožku regeneruje. Oblíbené je použití na suché a popraskané paty.  

Doufám, že Vás článek inspiroval a zkusíte si vazelínu sami vyrobit. :) 


PŘEČTĚTE SI JAKO PRVNÍ, CO JE NOVÉHO