Balzám na Dobrou noc

20.04.2020

Miminko je zase neklidné, špatně usíná a když už konečně usne, tak se vrtí a budí? Tyto okamžiky zná asi každá maminka. Jsou to těžké chvilky pro oba. Maminka už chce mít chvilku klidu a odpočinku. Miminko chce také spinkat, ale kvůli prdíkům, rostoucím zoubkům, úplňku, přetažení a z mnoha jiných důvodů nemůže usnout. V těchto situacích se mi osvědčil balzám z bylinek, který miminko zklidní a napomůže mu spokojeně usnout. Vyzkoušejte ho také, výroba je jednoduchá.

Balzám neobsahuje žádné esenciální oleje, veškeré účinky jsou založeny na síle bylinek z macerátu. Je tedy vhodný i pro novorozence, pro které se kosmetika s obsahem esenciálních olejů příliš nedoporučuje. 

Balzámem masíruji chodidla dcerky před spinkáním nebo kdykoli kdy je třeba. Účinné látky z bylinek uklidňují mysl a napomáhají lépe usnout. Miminku také určitě uleví váš kontakt s ním při masírování, můžete mu u toho broukat ukolébavku, nebo šeptem vyprávět cokoliv vás napadne. 

A pokud nakonec budete mít problém usnout vy, namažte se taky.😉 


Potřebovat budete:

Macerát bylinek (levandule, měsíček a heřmánek) v mandlovém oleji LZS- 54,5%

Kokosový olej- 30%

Kakaové máslo- 10%

Včelí vosk- 5%

Vitamín E- 0,5% (nemusí být)

Postup:

Ve vodní lázni rozpusťte včelí vosk, kakaové máslo a kokosový olej. Po rozpuštění přidejte macerát a důkladně promíchejte. Poté přidejte vitamín E a přelijte do připravených kelímků. Balzám není moc tuhý, mám ho raději řidší, lépe se mi s ním masíruje. Pokud, ale chcete tužší konzistenci, stačí do receptu přidat více včelího vosku.  


Jak na macerát...

Heřmánek, levanduli a měsíček lékařský naložte do oleje. Pro miminka se nejvíce hodí meruňkový, mandlový a lískooříškový olej. Samozřejmě v té nejvyšší kvalitě, tedy Bio a za studena lisované (LZS). Bylinky používám sušené. U čerstvých bylinek je vyšší riziko zplesnivění macerátu. Pokud ale chcete použít bylinky čerstvé, nezapomeňte aby všechny květy byly dokonale ponořené v oleji a nic nevykukovalo ven. Macerovat je potřeba minimálně tři týdny, ale čím delší doba, tím lépe. Macerát tak získá na síle a kvalitě. 

PŘEČTĚTE SI JAKO PRVNÍ, CO JE NOVÉHO